
Ministerstwo Finansów, w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 32993, znak sprawy: PG3.054.5.2022) poinformowało, iż prowadzone są prace nad dostosowaniem „kilometrówki” do obecnych realów rynkowych. Często zdarza się bowiem, że wypłacana przez pracodawcę kwota nie pokrywa kosztów używania prywatnego samochodu przez pracownika na cele firmowe. Rozważane jest zastąpienie pojemności mocą pojazdu.
Z projektem zmian w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy wystąpił resort infrastruktury.
Ministerstwo Finansów zaopiniowało przygotowane przez MI dwa warianty propozycji nowych maksymalnych wysokości stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu. Materiał MI opierał się na analizie eksperckiej Instytutu Transportu Drogowego, przeprowadzonej zarówno w odniesieniu do objętości skokowej silników spalinowych, BEV i hybrydowych, jak i mocy silników. Obliczenia zostały przeprowadzone dla wariantu pełnych kosztów eksploatacji, jak i wybranych kosztów (tj. bez AC i NW, przy średnim rocznym przebiegu
pojazdu). Ministerstwo Finansów zgłosiło postulat, aby przy określeniu stawek „kilometrówki” pojemność została zastąpiona mocą. W ten sposób regulacja objęłaby wszystkie pojazdy, również te napędzane alternatywnie. Byłoby to adekwatne do bieżących warunków technologicznych i pozwoliłoby na ujednolicenie obowiązujących przepisów, dotyczących używania pojazdów prywatnych do celów służbowych, jaki i służbowych do celów prywatnych.
Szczegóły projektów nie są jeszcze znane. Będziemy Państwa informować o sprawie w przyszłości.
Link do pisma MF.
Jeżeli ten problem Państwa dotyczy, zachęcamy do kontaktu z Kancelarią. Przesyłając wypełniony formularz akceptują Państwo naszą Politykę Prywatności.
Rysunek chroniony prawami autorskimi Kancelarii