
Premier ogłosił, w ramach tzw. Tarczy Antyinflacyjnej tymczasowe zmiany w podatku VAT i akcyzie. Planowane jest zwolnienie z akcyzy dla energii elektrycznej zużywanej przez gospodarstwa domowe, obniżenie akcyzy na paliwa i energię elektryczną do dozwolonego przepisami europejskimi minimum, brak podatku od sprzedaży detalicznej paliw oraz niższy VAT na gaz ziemny i energię elektryczną.
Na cenę energii elektrycznej składa się również akcyza, która wynosi obecnie 5 zł za 1 MWh. Rząd zdecydował się zrezygnować z poboru tego podatku i zwolnić z akcyzy energię elektryczną zużywaną przez gospodarstwa domowe.
Od stycznia do marca 2022 r. (na trzy miesiące) obniżony ma być też VAT na dostawy gazu z 23 proc. do 8 proc. Obecnie jedynie cztery państwa UE stosują obniżoną stawkę VAT na dostawy gazu. Są to Grecja, Irlandia, Francja i Luksemburg. Zgodnie z dyrektywą VAT, po konsultacji z Komitetem ds. VAT każde państwo członkowskie może stosować obniżoną stawkę w tym zakresie. Polska skorzysta z tych przepisów. Obniżka stawki VAT wymaga zmiany w krajowych przepisach o VAT.
Przepisy prawa unijnego nie pozwalają na obniżenie stawki VAT na paliwa i na „wyzerowanie” innych danin obciążających paliwa i energię. Dają jednak możliwość ich zmniejszenia i właśnie z tej opcji w maksymalnym stopniu skorzysta Polska.
Obniżeniu mają podlegać:
- akcyza na wszystkie paliwa silnikowe (od 20 grudnia do maja),
- akcyza na energię elektryczną (od stycznia do końca przyszłego roku),
- VAT na energię elektryczną (od stycznia do marca).
Od stycznia do marca 2022 r. VAT na energię elektryczną zostanie obniżony z 23% do 5%.
Ponadto od stycznia do maja 2022 r., sprzedaż paliw silnikowych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od sprzedaży detalicznej.
Szczegółowe przepisy nie są jeszcze znane, będziemy informować o nich Państwa w przyszłości.
Jeżeli ten problem Państwa dotyczy, zachęcamy do kontaktu z Kancelarią. Przesyłając wypełniony formularz akceptują Państwo naszą Politykę Prywatności.