Aktualności podatkowe, Aktualności samorządowe

Aktualności: E-faktury obowiązkowe od stycznia 2024r. – decyzja Rady UE

apple desk laptop macbook

27 czerwca opublikowano Decyzję Rady Unii Europejskiej upoważniającą Polskę wprowadzania obowiązku fakturowania wyłącznie elektronicznego. Decyzja dotyczy tylko podatników mających siedzibę w Polsce. Co więcej, stosowanie faktur elektronicznych wystawianych na terytorium Polski nie będzie uzależnione od akceptacji odbiorcy. Jest to odstępstwo od art. 218 i 232 dyrektywy 2006/112/WE. Polska może wprowadzić to szczególne rozwiązanie w terminie od dnia 1 stycznia 2024 r. do dnia 31 grudnia 2026 r.

Jeżeli Polska uzna za konieczne przedłużenie obowiązywania obowiązkowych e-Faktur, decyzja przewiduje taką możliwość. Konieczne będzie jednak dołączenie do wniosku sprawozdania oceniającego skuteczność rozwiązania w zakresie zwalczania oszustw związanych z VAT i uchylania się od VAT oraz w zakresie uproszczenia poboru VAT. Sprawozdanie to oceni również wpływ tych środków na podatników, w szczególności tego, czy środki te zwiększają ich obciążenie administracyjne i koszty.

Decyzja upoważnia Polskę w przypadku podatników mających siedzibę na terytorium Polski do akceptowania wyłącznie tych faktur, które zostały wystawione w postaci dokumentów lub not w formie elektronicznej.

LINK do decyzji.

Photo by Pixabay on Pexels.com

Jeżeli ten problem Państwa dotyczy, zachęcamy do kontaktu z Kancelarią. Przesyłając wypełniony formularz akceptują Państwo naszą Politykę Prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *