Aktualności podatkowe

Aktualności: Komunikat MF – procedura VAT-marża w elektronice

MF ostrzega przed stosowaniem procedury VAT-marża w elektronice przy dostawie nowego sprzętu:

  • Podczas stałego monitoringu popularnych platform aukcyjnych MF stwierdził powszechną praktykę stosowania procedury VAT-marża przy obrocie nowymi towarami.
  • Dotyczy to przede wszystkim towarów z kategorii elektronika, zwłaszcza telefonów komórkowych oraz tabletów.
  • MF przypomina: VAT-marża w elektronice ma zastosowanie wyłącznie do dostawy artykułów używanych, a nie nowych.

Stosowanie procedury VAT marża reguluje ustawa o VAT. W przypadku elektroniki ta szczególna procedura może dotyczyć wyłącznie artykułów używanych i to pod warunkiem, że zostały zakupione od:

  • osób innych niż podatnicy podatku VAT;
  • podatników podatku VAT, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113);
  • podatników, jeżeli dostawa tych towarów podlegała procedurze VAT-marża.
  • Procedura VAT-marża może być więc stosowana tylko wówczas, gdy kupiono towar używany i zakup nie był opodatkowany VAT przez dostawcę. Zazwyczaj w procedurze VAT-marża sprzedawane są towary używane, skupowane od osób fizycznych, które nie są podatnikami. Nie jest zatem prawnie możliwe stosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych. W związku z tym Ministerstwo Finansów ostrzega:
  1. zastosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT, co skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT;
  2. zastosowanie procedury VAT-marża, przy jednoczesnym odliczeniu podatku naliczonego od zakupu towarów jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może prowadzić do powstania zaległości podatkowej oraz sankcji VAT.

Nie jest również prawnie możliwe zakupienie telefonów komórkowych, rozliczenie tego zakupu w schemacie odwróconego obciążenia i następnie sprzedaż w procedurze VAT-marża. Powiadomienia dla podatników

Podatnicy, u których stwierdzono obrót tego rodzaju asortymentem, opodatkowany w procedurze VAT-marża, otrzymają powiadomienia o stwierdzonych przypadkach stosowania tej procedury w zakresie nowych towarów.

Link do komunikatu.

Jeżeli ten problem Państwa dotyczy, zachęcamy do kontaktu z Kancelarią. Przesyłając wypełniony formularz akceptują Państwo naszą Politykę Prywatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *