Opis szkolenia
Szanowni Państwo,
Naczelna Izba Kontroli prowadziła kontrole rozliczeń VAT w samorządach. Zagadnieniem do zbadania jest m.in. kwestia centralizacji tego podatku w jednostkach samorządu terytorialnego. Głównym celem kontroli jest sprawdzenie czy jednostki prawidłowo realizują zadania związane z centralizacją.
Pojawiły się już wyniki pierwszych kontroli. NIK zarzuca niestety samorządom, że wdrożenie centralizacji nie odbywało się w sposób należyty. Niejako na obronę takiego stanu rzeczy wskazano bardzo liczne wątpliwości interpretacyjne w VAT, sprzeczne orzecznictwo jak również częste zmiany zdania samego Ministerstwa Finansów, co do istotnych kwestii w tym podatku. Świadczą o tym dobitnie powołane liczby: w latach 2017–2019 (III badany kwartał) JST zaskarżyły łącznie 139 decyzji wydanych przez dyrektorów izb administracji skarbowej w zakresie VAT, z czego WSA zmieniły 99 razy (71,2%) decyzje tych organów podatkowych, przy czym średni czas trwania postępowania przed WSA wynosił nieco ponad 1000 dni (ponad 2,5 roku). Do NSA wpłynęło w tym zakresie 108 spraw, przy czym średni czas trwania postępowania wynosił już ponad 2000 dni.
NIK za nieprawidłowość uznał też brak odliczenia VAT w sytuacji gdy kwota VAT jest niska a ilość pracy niezbędnej do dokonania odliczenia znaczna.
Warto dokonać przeglądu rozliczeń VAT w jednostce czy zgodne są one z regulacjami w tym zakresie.
Program szkolenia
- Geneza centralizacji,
- Przyjęte procedury i ich weryfikacja w jednostce,
- Sprawdzenie umów,
- Sprawdzenie dokumentowania sprzedaży,
- Obieg informacji w jednostce,
- Odliczać czy nie odliczać?
- Gospodarność a brak odliczeń,
- Interpretacja ogólna ministra finansów dotycząca czynności edukacji i opieki,
- MDR – schematy podatkowe.
- Kasy fiskalne,
- Specyficzna sprzedaż w jednostkach,
- Umowy bezgotówkowe,
- Importy usług,
- Odwrotne obciążenie / obowiązkowy split payment,
- Czynnosci szkół i przedszkoli – sprzeczne interpretacje i orzecznictwo
- Typowe błędy,
- Rekomendacje z praktyki.
Korzyści dla uczestników:
- znajomość przepisów dotyczących centralizacji VAT, przypomnienie jej genezy co pozwoli zrozumieć metodologię rozliczeń, zapoznanie się z najnowszym orzecznictwem, praktyką stosowania, typowymi błędami, uczestnicy zdobędą wiedzę niezbędną do skontrolowania rozliczeń w swoim samorządzie.
Adresaci szkolenia
Szkolenie skierowane jest do osób rozliczających podatki (skarbników, głównych księgowych, dyrektorów ds.finansów, pracowników wydziałów finansowych, audytorów) prawników wewnętrznych jednostek w podmiotach takich jak:
- jednostki samorządu terytorialnego,
- jednostki budżetowe,
- zakłady budżetowe,
urzędy